Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – krata w niszy na wschodniej ścianie prezbiterium, strona północna
Krata 161,5–162,5x142 cm; taśmy dolna i górna 6,5 cm szer.; taśmy boczne 5,5–6 cm szer., romby 17,5x14 cm.
Żelazo, taśmy bordiur – mosiądz
ZABYTEK|
Kuta z żelaza, ukośna kratownica z rombów wypełnionych sercowatymi czwórliśćmi z lilijkami, osadzona w żelaznej ramie, której bordiury zostały ozdobione grawerowanymi pasami z mosiądzu oraz narożnymi plakietami o kształcie nieregularnych czworokątów. Na bordiurach dolnej i górnej inskrypcje teksturą gotycką (u dołu napis fundacyjny: anno.d[omi]ni.M.CCC.LXXXIIII die.gregorii.hoc.opus.est.i[m]pletum), na plakietach symbole czterech ewangelistów. Dekoracje napisu i bordiur nawiązują do zdobień iluminatorskich, typowych dla kodeksów XIII i XIV wieku – w pasach inskrypcyjnych pojawia się hybryda i smok.
HISTORIA
Krata została zamontowana w czworokątnej niszy ściennej sakramentarium po stronie północnej na ścianie wschodniej prezbiterium w 1384 roku. Stanowi pendant wobec analogicznego wypełnienia nieco mniejszej niszy ściennej po stronie południowej. Jest wyrobem lokalnych warsztatów metalowych.
Monika i Juliusz Raczkowscy
*
Fot. Juliusz Raczkowski