Galeria

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – płyta nagrobna małżonków von Soest

Płyta nagrobna burmistrza Jana von Soest i jego żony Małgorzaty, mosiądz (ok. 84% miedzi, 15% cynku); Flandria (Brugia), ok. 1360-1370, 320 x 176 cm

ZABYTEK:
Płyta stanowi dowód pielęgnowanej w wielkich miastach pruskich memorii mieszczańskiej i notuje splendor elity władzy wielkich miast ziemi chełmińskiej. Inskrypcja na płycie „HIS JACET DOMINUS JOHANNES DE ZOEST QUI OBIIT ANNO D(OMI)NI*M*CCC*LXI SEQUENTE DIE POST MAURICII” upamiętnia jedynie Jana von Soest, zm. w 1361 roku, burmistrza Torunia w latach 1351, 1354 i 1358; ale zawiera też herby rodowe jego małżonki, (zm. ok. 1369), córki Tylmana von Herken, burmistrza Chełmna. Dzieło to jest importem z Flandrii – najprawdopodobniej z Brugii – i należy do sporej grupy podobnych obiektów, rozproszonych w pasie nadbałtyckim, a powtarzających ustalony schemat ikonograficzny: postaci zmarłych ukazane są tu na tle symbolicznej bramy raju i otoczone drobnymi figurkami świętych w arkadkach.  

HISTORIA
Płytę sprowadzono do Torunia najpewniej po śmierci Jana von Soest, a fundatorki można upatrywać w jego żonie, która żyła jeszcze w 1363 roku i prowadziła czynny handel z Flandrią. Potwierdzeniem datowania na lata ok. 1360-1370 są szczegóły ukazanych z dużą pieczołowitością strojów pary małżeńskiej, oparte na zachodnim franko-flamandzkim modelu o cechach arystokratycznych.

Monika i Juliusz Raczkowscy

*
Fot. Juliusz Raczkowski

Modele 3D:

Kontakt: heritage@umk.pl, jracz@umk.pl





Wpisz szukaną frazę: